منو

کانال تلگرام اسمارت آبجکت چیست و چه کاربردی دارد

اسمارت آبجکت چیست ( Smart object) ؟

یکی از مهمترین قابلیت های فتوشاپ اسمارت آبجکت Smart Object هستش که نسبت به لایه ها کاربرد بیشتری دارد. خب اینکه اسمارت آبجکت چیست و چه کاربردی دارد در ادامه مطلب را در فتوجواد دنبال کنید.

برای ادغام چند لایه(تبدیل به یک لایه) راه های مختلفی وجود دارد یه ساده ترین راه انتخاب لایه ها و فشردن CTRL+E هست که پس از تبدیل امکان تغییر ندارد، راه دیگری هم هست که شما با انتخاب لایه ها و فشردن CTRL+G تمام لایه های انتخاب شده به یک گروه تبدیل میشود؛ اما راه بهتری هم هست و اون راه ایجاد اسمارت آبجکت چون تمامی لایه ها تک به تک قابل تغییر هستند میتوان روی اونا اسمارت فیلتر قرار داد بدون این که لایه های اصلی تغییری کنه.

چرا باید از اسمارت آبجکت ها استفاده کنیم؟

در این بخش پاسخ اسمارت آبجکت چیست را میفهمید و علاوه بر آن ویژگی های اون رو یاد میگیرید.

۱٫امکان ویرایش غیر مخرب

محتوای اصلی اسمارت آبجکت (Smart Object) به هیج عنوان تغییری روش انجام نمیشه  و دست نخورده باقی میمونه ، این محتوا در یک سند دیگه قرار داره ، شاید براتون سوال بشه که اگر محتوای اصلی تغییری نمیکنه پس تغییرات کجا و چطور اعمال میشه ؟! تغیراتی که در اسمارت آبجکت بوجود میاد در واقع بر رو لایه ای که در سند اصلی هست اعمال میشه . این قابلیت شما رو قادر به انجام ویرایش های غیر مخرب میکنه ، مثلا شما میخواین به فایلتون یک فیلتر اعمال کنید اگر این فیلتر رو  ، روی یک لایه معمولی اعمال کنید دیگه قابل برگشت نیست ، ولی وقتی روی یک اسمارت آبجکت این کار انجام بشه این فیلتر میشه جزئی از لایه اسمارت آبجکت ، وقتی محتوایش را بررسی کنید مشاهده میکنید که تغییری در محتوای اصلی ایجاد نشده.

ویرایش غیر مخرب

ویرایش غیر مخرب

۲٫جلوگیری از کاهش افت کیفیت تصاویر

یکی از ویژگی های خوبی که اسمارت آبجکت ها دارند اینکه کیفیت لایه و عکس را حفظ میکنه، همونطور که میدونید تصاویر در فتوشاپ از ذرات ریزی به نام پیکسل به وجود میان و زمانی که بخوایم در لایه معمولی سایز تصویر را تغییر دهیم کیفیت نیز تغییر میکند اما در اسمارت آبجکت ها اینطور نیست!

تفاوت اسمارت آبجکت با لایه معمولی

تفاوت اسمارت آبجکت با لایه معمولی

۳٫حفظ تغییر حالت  Free Transform

اسمارت آبجکتها  (Smart Object) این امکان رو میدن تا بتونیم  حالت نمایش رو حفظ کنیم ، مثلا اگه ما از Warp   استفاده کنیم و حالت تصویر رو تغییر بدیم ، این حالت برای ما حفط میشه و اگر بخوایم دوباره از Transform   استفاده کنیم ، Warp  برای ما دخیره شده ولی این امکان روی لایه معمولی وجود نداره

بخوانید:  سایز های استاندارد بنر های تبلیغاتی

Transform-Smart-Object

۴٫استفاده از یک سورس برای چند لایه

این ویزگی در طراحی موکاپ خیلی به کارتون میاد

از لایه های اسمارت آبجکتمون به راحتی میتونیم هر چنتا کپی که خواستیم بگیریم ، اما یک نکته ای وجود داره تمام این لایه ها یک از یک سورس استفاده میکنن ،  و اگر سورس هرکدوم از لایه هایی که ازشون کپی گرفتیم رو تغییر بدیم تمامی اون لایه ها تغییر میکنن.

مثلا ما در یک صفحه میخوایم از یک لوگو در جاهای مختلف استفاده کنیم ، باید از لوگو چنتا کپی بگیریم دیگه درسته؟! ولی اگر لوگو رو به یک اسمارت آبجکت تبدیل کنیم و از روی این اسمارت آبجکت کپی بگیریم ، سورس یکی از لایه ها رو تغییر بدیم لایه های دیگم تغییر میکنن ، چطوری سورس Smart Object رو تغییر بدیم؟ خیلی راحت رو لایه اسمارت آبجکت کلیک راست میکنید و گزینه  Edit Contents رو میزنید ، با این کار یک سند جدید براتون باز میشه که محتوای اسمارت آبجکت داخلش قرار گرفته ، حالا میتونید محتویاتش رو تغییر بدید  و برای ذخیره شدنش از دکمه Ctrl +S  استفاده کنید.

smart mockup

۵٫استفاده از فیلتر های هوشمند در اسمارت آجکت ها

یکی دیگه از مزیت های مهم اشیای هوشمند(Smart Object ) امکان استفاده از فیلتر های هوشمند (Smart Filter ) هستش ، این ویژگی به ما این امکان رو میده که فیلتر ها رو به صورت غیر مخرب بر روی اسمارت آبجکتمون (Smart Object ) اعمال کنیم . این فیلتر ها به صورت جداگانه قابل کنترل هستند و میشه اونها رو ویرایش کرد ، حذف کرد یا پنهان کرد البته تمام فیلترها رو نمیشه به صورت هوشمند استفاده کرد ، تعدادی از فیلترها رو به صورت هوشمند میشه اعمال کرد مثلا  فیلتر Tilt Shift برای استفاده وجود داره.

Tilt-Shift-Blur-Fileter

۶٫امکان ماسک کردن فیلتر های هوشند

زمانی که شما  فیلتر هوشمندی رو به اسمارت آبجکت(Smart Object) اضافه میکنید متوجه یک مستطیل سفید رنگ بالای فیلتر های میشید این لایه مشابه لایه های ماسک (Layer Mask) عمل میکنه . با استفاده از فیلتر ماسک میتونید بخشی از فیلتر های اعمال شده رو پنهان کنید

Mask Filter

خب بالاخره ویژگی های اسمارت آبجکت تمام شد و یک به یک همه رو توضیح دادم حلا بریم سراغ نحوه استفاده.

بخوانید:  دانلود اکشن سایه فلت فتوشاپ

نحوه ایجاد اسمارت آبجکت در فتوشاپ

۱٫ اولین روش: به منوی File برید و گزینه Open as Smart Object  را انتخاب کنید، File > Open as Smart Object

۲٫  روی لایه مورد نظر کلیک راست کنید و گزینه Convert to Smart Object را انتخاب کنید.

 این دو روش برای ایجاد اسمارت آبجکت بود و حالا میخوام آموزش بدم که چطور میشه محتوای اسمارت آبجکت رو تغییر داد.

نحوه تغییر محتوای اسمارت آبجکت در فتوشاپ

یکی از روش های زیر را انتخاب کنید.

۱٫ روی لایه Smart Object مورد نطر کلیک راست کنید و گزینه Edit Contens انتخاب کنید.

۲٫ دوبار کلیک (Double Click) کنید بر روی محدوده مشخص شده در تصویر شاخص (محدوده قرمز رنگ)

لایه اسمارت آبجکت

زمانی یکی از دو روش رو برای تغییر محتوای لایه اسمارت آبجکت انجام میدید یه سند ( Document) یا Tab جدید براتون باز میشه این سند شامل تمامی سورس Smart Object هستش و شما میتونید تغییرات خودتون روش اعمال کنید و این تغییرات رو ذخیره کیند . با استفاده از دکمه Ctrl +S محتویات تغییر مکینه ، بعد از ذخیره شدن میتونید تغییراتی که در سند اصلی اعمال شده رو مشاهده کنید.

کپی گرفتن از اسمارت آبجکت ها

Smart-Object-Dublicate

Smart-Object-Dublicate

برای کپی گرفتن از اسمارت آبجکت دو روش وجود داره ، اولین روش استفاده از Copy  هستش برای استفاده از این روش باید روی لایه مورد نظر کلیک کنیم و از طریق منوی  Layer   گزینه  Duplicate Layer  رو انتخاب کنیم یا دکمه Ctrl+J  بزنید  با این کار یه کپی از لایه گرفته میشه ، در روش Copy  لایه جدیدی که کپی میشه با لایه ای که ازش کپی گرفته شده باهم در ارتباط هستش و سورسشون یکی هست و اگر سورس یکی از این لایه ها تغییر کنه سورس همه ی لایه های مرتبط هم تغییر میکنه ، برای رفع این مشکل باید از روش Via Copy  استفاده کنیم

روش Via Copy : روی لایه اسمارت آبجکت مورد نظر کلیک کنید و گزینه New Smart Object Via Copy  رو انتخاب کنید ، زمانی که با Via Copy  از لایه کپی میگیرید یک نسخه جدید ایجاد میشه و هیچ ارتباطی با هم ندارن . درصورت تغییر سورس یکی از این اسمارت آبجکت ها تنها محتویات همان اسمارت آبجکت تغییر خواهد کرد ، تنها نقطه ضعف این روش افزایش حجم فایل PSD  هستش.

موکاپ چیست؟ چگونه از آن استفاده کنیم؟

آرزومندم این مطلب هم به دردتون خورده باشه و همچنین تشکر میکنم از آقای امیرحسین شهسواری مدیر پیکسل بوی.

دسته :  آموزش, آموزش ابتدایی, ابزار فتوشاپ

دیدگاه ها

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.